ASUS Oxiis E250G1 – dodaj wspomaganie bez zmiany roweru
BIKMAN TECHJeśli masz rower, który kochasz, ostatnią rzeczą, na jaką masz ochotę, jest wymiana go tylko po to, by zyskać odrobinę elektrycznego wsparcia. ASUS Oxiis E250G1 to przypinany napęd cierny, który obiecuje zelektryfikować ten rower bez zmiany kół, przerzutek czy hamulców. W tym poradniku BIKMAN TECH rozkłada system na czynniki pierwsze: co robi, gdzie pasuje, jak wypadł w pierwszych jazdach testowych i kto powinien go odpuścić. Po lekturze będziesz wiedzieć, czy ten zdejmowany booster pasuje do twojego dojazdu, ramy i oczekiwań.
1. Czym właściwie jest ASUS Oxiis E250G1
ASUS Oxiis E250G1 to kompleksowy booster z napędem ciernym, który mocuje się do sztycy siodełka i dociska napędzany silnikiem wałek do tylnej opony. ASUS nazywa go uniwersalnym systemem napędu ciernego, a idea jest prosta: silnik, elektronika i wyjmowany akumulator 158,4 Wh siedzą w jednym module ważącym 3,7 kg (8,2 funta). Zamiast wymieniać piastę czy suport, urządzenie dodaje wsparcie na poziomie opony. Dzięki temu montaż jest odwracalny, a oryginalny rower zostaje nienaruszony.
Docelowy odbiorca to posiadacz roweru, który chce doraźnej pomocy na podjazdach, pod wiatr, w drodze do pracy czy na wycieczkach — a nie zamiennika pełnoprawnego e-bike'a. ASUS pozycjonuje go jako nieinwazyjny upgrade dla rowerów miejskich, szosowych, gravelowych, składanych, hybrydowych i hardtaili. Haczyk tkwi w tym, że „uniwersalny" nie znaczy „pasuje do każdego roweru". Ramy z pełnym zawieszeniem, sztyce karbonowe, bagażniki, błotniki i opony z kostką to złe połączenia — wynika to z wytycznych zgodności, o których pisały niezależne media. Jeśli twój rower wpada w te kategorie, to raczej odpuść, a nie „zastanów się".
2. Kluczowe funkcje i jak działa napęd cierny
Gwiazdą programu jest sam napęd cierny. Napędzany silnikiem wałek styka się z tylną oponą, więc nie ma zdejmowania koła, wymiany piasty ani modyfikacji łańcucha. ASUS podaje moc silnika na 250 W w trybie ciągłym i 500 W w szczycie, ze wspomaganiem do 32 km/h (19,9 mph), ograniczonym do 25 km/h (15,5 mph) tam, gdzie wymagają tego przepisy. Producent nie publikuje momentu obrotowego silnika, więc nie możemy liczbowo porównać siły podjazdowej z e-bike'em z napędem piastowym lub centralnym. Wspomaganie uruchamia bezprzewodowy czujnik kadencji, a dopracowuje je Adaptive Boost Technology, która wykrywa wzniesienia i automatycznie dodaje pomoc. Dostępne są trzy tryby — Eco, Normal i Sport — wybierane na urządzeniu lub w aplikacji ASUS Oxiis na Androida i iOS. Zintegrowane światło tylne z detekcją hamowania dodaje funkcję bezpieczeństwa bez dodatkowego okablowania. To sensowne dodatki jak na zdejmowany zestaw, ale system oparty na kadencji nie mierzy momentu obrotowego, więc jeśli oczekujesz wrażeń z e-bike'a z czujnikiem momentu, warto zweryfikować oczekiwania.
3. Design i jakość wykonania
Urządzenie ma wymiary 400 × 84 × 128 mm (15,7 × 3,3 × 5,0 cala), więc zmieści się do plecaka, ale nie do kieszeni. ASUS deklaruje aluminiową obudowę, antypoślizgowe ramię utrzymujące docisk wałka oraz konstrukcję odprowadzającą ciepło. Akumulator jest wyjmowany, co jest plusem przy ładowaniu i serwisowaniu. Zacisk sztycy z podkładkami obejmuje rury od 25,4 do 34,9 mm (1,0 do 1,37 cala). Opisy producenta mówią, że dwa zaciski mocują korpus, a trzecia regulacja ustawia docisk wałka do opony. Wodoodporność wersji produkcyjnej to IPX4 — chroni przed ochlapaniem, ale nie przed myciem ciśnieniowym ani intensywnym, długotrwałym deszczem. To realne ograniczenie dla osób dojeżdżających do pracy. Niektóre doniesienia prasowe z fazy przedprodukcyjnej mówiły o IPX5, czyli wyższej odporności na strumień wody, ale za wiążącą należy uznać finalną specyfikację ASUS-a. Producent nie opublikował żywotności wałka, liczby cykli akumulatora, maksymalnej wagi rowerzysty ani oceny naprawialności, więc trwałość długoterminowa pozostaje znakiem zapytania.
4. Osiągi: co odkryli pierwsi testerzy
Nie ma jeszcze niezależnych testów laboratoryjnych Oxiisa, więc dowody na osiągi pochodzą z krótkich wrażeń z jazd, a nie z pomiarów. BikeRadar wypróbował urządzenie na krótko na targach i uznał czułość za imponującą, ale nie opublikował zmierzonej mocy, zasięgu, hałasu ani danych o podjazdach. Frandroid jeździł na egzemplarzu przedprodukcyjnym na Bromptonie C Line podczas Eurobike 2026 w upalnych warunkach. Czujnik kadencji wykrywał pedałowanie bardzo szybko, a wspomaganie było płynne, nie szarpane. Tryb 3 był komfortowy przy umiarkowanym wysiłku, a tryb 1 wciąż zaskakująco wydajny; ruszanie było przyjemne.
Ta sama jazda Frandroida ujawniła dwie wyraźne słabości. Na nierównym bruku urządzenie podskakiwało i wspomaganie stawało się nieregularne. Hałas był wyższy niż w konwencjonalnym silniku e-bike'a — opisywany jako wysoki pisk podobny do samochodu RC, choć cichszy niż w niektórych innych testowanych zestawach ciernych. Nie opublikowano pomiaru decybeli, więc traktuj tę obserwację o hałasie jako wrażenie, nie liczbę. Dla kupującego wniosek jest taki, że Oxiis prawdopodobnie sprawdzi się najlepiej na gładkim asfalcie i przewidywalnych nawierzchniach. Jeśli twoja codzienna trasa jest wyboista, mokra lub długa i stroma, to interfejs cierny jest tym elementem, któremu warto się przyjrzeć.
5. Specyfikacja techniczna w pigułce
Oficjalne dane ASUS-a dają jasny obraz sprzętu, ale kilka ważnych wartości pozostaje nieujawnionych. Oto podsumowanie istotne dla kupującego.
| Obszar | Specyfikacja | Co to oznacza |
|---|---|---|
| Typ napędu | Wałek cierny na tylnej oponie | Odwracalny i przenośny, ale mniej wydajny niż napęd piastowy lub centralny |
| Silnik | 250 W znamionowo, 500 W w szczycie | Wspomaganie zgodne z przepisami w wielu regionach; moment obrotowy nieujawniony |
| Maks. prędkość wspomagania | 32 km/h (19,9 mph); 25 km/h (15,5 mph) tam, gdzie wymagane | Obowiązuje limit prędkości zależny od regionu |
| Akumulator | 158,4 Wh, 36 V, wyjmowany | Mały pakiet; zasięg mocno zależy od trybu i terenu |
| Deklarowany zasięg | Do 50 km (31 mil) w Eco; ok. 10 km (6,2 mil) w Sport — szeroko cytowane | Wartość Eco to deklaracja ASUS-a; wartość Sport nie figuruje w globalnym panelu specyfikacji |
| Ładowanie | USB-C PD do 100 W; ok. 2 godzin | Wygodny standard, ale dołączenie ładowarki niepotwierdzone |
| Waga | 3,7 kg (8,2 funta) z akumulatorem | Ciężko jak na zdejmowany zestaw i zamontowane wysoko na sztycy |
| Wymiary | 400 × 84 × 128 mm (15,7 × 3,3 × 5,0 cala) | Zmiesści się do plecaka, ale jest gabarytowe |
| Wodoodporność | IPX4 | Tylko odporność na ochlapanie; nie na ulewny deszcz ani mycie ciśnieniowe |
| Limity dopasowania | Koła 16–29 cali i 700C; opony do 60 mm (2,4 cala); sztyce 25,4–34,9 mm | Najpierw sprawdź prześwit ramy, materiał sztycy i bieżnik opony |
| Nieujawnione | Moment obrotowy, chemia akumulatora, żywotność cykli, maks. waga rowerzysty, żywotność wałka | Kluczowe pytania o długoterminowe użytkowanie pozostają bez odpowiedzi |
6. Żywotność akumulatora, ładowanie i realny zasięg
Akumulator e-bike'a 158,4 Wh z USB-C jest mały jak na standardy e-bike'ów — to mniej więcej jedna trzecia do połowy pojemności wielu miejskich pakietów. ASUS deklaruje do 50 km (31 mil) w trybie Eco. Wiele źródeł wtórnych podaje też deklarację ASUS-a na poziomie około 10 km (6,2 mil) w trybie Sport, ale ta liczba nie pojawia się w globalnym panelu specyfikacji ASUS-a, więc traktujemy ją jako deklarację producenta podaną przez źródła drugorzędne. Pierwsza jazda Frandroida wskazywała na praktyczny zasięg 20–50 km (12–31 mil) w zależności od trybu; to było wrażenie, nie zmierzony test zasięgu. Ładowanie to prawdziwa wygoda. Akumulator jest wyjmowany i ładuje się przez USB-C Power Delivery do 100 W, z deklarowanym pełnym naładowaniem w dwie godziny przy użyciu kompatybilnej ładowarki 100 W. Oznacza to, że możesz być w stanie użyć zasilacza USB-C klasy laptopa zamiast nosić zastrzeżoną cegłę do e-bike'a. Zawartość pudełka testowanego egzemplarza nie pokazuje jednak wyraźnie ładowarki 100 W, więc sprawdź, zanim założysz, że jest w zestawie. ASUS twierdzi też, że akumulator jest bezpieczny w bagażu podręcznym samolotu pod warunkiem zgody przewoźnika — to warunek, a nie uniwersalne prawo.
7. Zgodność: gdzie pasuje ten przypinany zestaw e-bike
ASUS wymienia zgodność z rowerami miejskimi, szosowymi, gravelowymi, składanymi, hybrydowymi i hardtailami. Opublikowane limity to koła 16–29 cali i 700C, opony do 60 mm (2,4 cala) oraz sztyce od 25,4 do 34,9 mm (1,0 do 1,37 cala). Te liczby obejmują sporo codziennych rowerów, w tym wiele składaków i rowerów dojeżdżających do pracy. Ważne zastrzeżenie: niezależne materiały wskazują wykluczenia, które łatwo przeoczyć — ramy z pełnym zawieszeniem, sztyce z włókna węglowego, bagażniki, błotniki i opony z kostką off-roadową. Rower z pełnym zawieszeniem zmienia odległość sztycy od koła wraz z ruchem zawieszenia, więc wałek nie utrzyma stałego kontaktu. Sztyca karbonowa może nie znieść obciążenia zacisku. Bagażnik lub błotnik mogą blokować montaż urządzenia albo dostęp do opony. Bieżnik z kostką daje wałkowi niestabilną powierzchnię styku i obniża wydajność. Przed zakupem sprawdź trzy rzeczy: materiał i średnicę sztycy, prześwit między sztycą a tylną oponą oraz to, czy opona jest gładka lub półgładka. Jeśli nie możesz potwierdzić tych trzech rzeczy, ten zdejmowany booster to niepewny zakup.
8. Montaż i łatwość obsługi
ASUS zapewnia, że nie potrzeba skomplikowanych narzędzi i nie wprowadza się zmian w przerzutkach ani hamulcach. Opisy producenta sprowadzają montaż do założenia zacisku na sztycę, ustawienia docisku wałka do opony i zamontowania bezprzewodowego czujnika kadencji na korbie. Potrzebny jest tylko klucz imbusowy 5 mm, który jest w zestawie. Nazwalibyśmy to montażem z minimalną liczbą narzędzi, a nie naprawdę beznarzędziowym, bo zacisk i docisk wałka trzeba ustawić poprawnie, żeby kontakt był bezpieczny i stały. Sterowanie jest podzielone między urządzenie i aplikację. Zintegrowany przycisk i trzy diody poziomu naładowania pozwalają na podstawowe przełączanie trybów i sprawdzanie zasilania bez telefonu. Aplikacja ASUS Oxiis dodaje wybór trybu, start/stop, prędkość, czas przejazdu i procent naładowania — według AVEM. Nie ma wyświetlacza na kierownicy ani ujawnionego uchwytu na telefon, więc jeśli chcesz widzieć na bieżąco prędkość lub poziom naładowania, będziesz potrzebować telefonu. Ponieważ o osiągach decyduje jakość kontaktu, utrzymuj oponę odpowiednio napompowaną i czystą, a po pierwszych kilku jazdach ponownie sprawdź docisk wałka. Jedno drobne pytanie otwarte: AVEM podaje czujnik kadencji na lewej korbie, a Frandroid opisuje go na prawej. ASUS nie publikuje strony montażu w recenzowanej globalnej specyfikacji, więc kieruj się instrukcją montażu, a nie założeniami.
9. Zastosowanie w praktyce i alternatywy
Oxiis ma najwięcej sensu jako system lekkiego wspomagania do okazjonalnego użytku. Sprawdzi się u osoby dojeżdżającej składakiem, która chce pomocy na podjazdach i może zdjąć urządzenie na miejscu, u rowerzysty, który ma dobrze dopasowany rower szosowy lub gravelowy i nie chce go wymieniać, albo u podróżnika, który może nosić moduł 3,7 kg (8,2 funta) w plecaku pod warunkiem zgody linii lotniczej. Gorzej pasuje do długich, stromych podjazdów przy mocnym wspomaganiu, do osób potrzebujących więcej niż około 10 km (6,2 mil) pomocy w trybie Sport oraz do każdego z ramą full suspension, sztycą karbonową, bagażnikiem, błotnikiem lub oponami z kostką.
W porównaniu z innymi zdejmowanymi zestawami ciernymi Oxiis jest cięższy i ma mniejszy akumulator niż część rywali. Źródła wtórne podają, że Livall PikaBoost 2 waży około 3 kg (6,6 funta) z akumulatorem 220 Wh i deklarowanym zasięgiem 69 km (43 mile), a Kamingo około 2,3 kg (5,1 funta) z deklarowanym silnikiem 750 W i zasięgiem 89 km (55 mil). To deklaracje producentów cytowane przez media, nie niezależne wyniki testów. Oxiis odpowiada ładowaniem USB-C, zintegrowanym światłem hamowania i bezprzewodowym czujnikiem kadencji. W porównaniu z konwersją na napęd piastowy lub centralny Oxiis traci na wydajności, przewidywalności w deszczu i opanowaniu na podjazdach, ale wygrywa na odwracalności i przenośności. To ten kompromis warto rozważyć.
10. Opinie użytkowników i otwarte pytania
W materiałach, które przejrzeliśmy, nie ma recenzji na dużą skalę ani długich wątków na forach od właścicieli. Dostępne opinie ograniczają się do krótkich wrażeń prasowych z BikeRadar i Frandroid. Pozytywny schemat to szybka reakcja na kadencję, płynne wspomaganie i stosunkowo prosty montaż. Negatywny schemat to hałas silnika, nieregularne wspomaganie na bruku i nieodłączna strata wydajności napędu ciernego. Ponieważ nie ma jeszcze danych od właścicieli, nie możemy ocenić żywotności łożysk, zużycia wałka, degradacji akumulatora ani obsługi klienta. Kilka pytań kupujących pozostaje też bez odpowiedzi ze strony ASUS-a. Moment obrotowy silnika, chemia akumulatora, żywotność cykli, maksymalna waga rowerzysty, zakres temperatur pracy, materiał wałka i interwał serwisowy, dostępność zapasowego akumulatora oraz warunki gwarancji — wszystko to nie zostało ujawnione w recenzowanych materiałach. Dołączenie ładowarki 100 W również jest niejasne. Te luki nie czynią z Oxiisa złego produktu, ale oznaczają, że wcześni nabywcy akceptują pewną niepewność. Jeśli długoterminowa trwałość i udokumentowana żywotność są dla ciebie koniecznością, ostrożniejszą drogą jest poczekanie na relacje właścicieli.
11. Zrównoważony rozwój i trwałość
Najmocniejszy argument za zrównoważonym rozwojem to trwałość w fazie użytkowania. Jury Good Design Award 2026 wybrało Oxiis do nagrody Judge's Selection i opisało jego nieinwazyjny, modułowy montaż jako sposób na poszanowanie przywiązania właścicieli do istniejących rowerów i wydłużenie ich życia. To wiarygodna korzyść na poziomie designu: utrzymanie roweru w użyciu pozwala uniknąć obciążenia materiałowego i produkcyjnego związanego z nowym e-bike'em. Wyjmowany akumulator i ładowanie USB-C wspierają też serwisowalność i ponowne użycie ładowarek. ASUS nie opublikował jednak danych potrzebnych do ilościowej oceny ekologicznej. Żywotność cykli akumulatora, programy recyklingu i zwrotu, żywotność wałka, zawartość surowców wtórnych, opakowanie i ocena naprawialności — wszystko to pozostaje nieujawnione. Wałek cierny trze też o tylną oponę, co może zwiększać jej zużycie, ale ASUS nie publikuje danych o zużyciu. Możemy docenić intencję projektową, ale nie możemy nazwać Oxiisa zmierzonym sukcesem ekologicznym.
12. Zalety i wady
Mocne strony:
- Odwracalny, nieinwazyjny montaż bez zmian kół, łańcucha, przerzutek ani hamulców.
- Szerokie, ale nie uniwersalne dopasowanie do wielu rowerów miejskich, szosowych, gravelowych, składanych i hardtaili.
- Przenośna, zdejmowana konstrukcja, którą można nosić w plecaku.
- Ładowanie USB-C PD do 100 W oraz wyjmowany akumulator.
- Bezprzewodowy czujnik kadencji, Adaptive Boost, trzy tryby wspomagania i światło tylne z detekcją hamowania.
- Aluminiowa konstrukcja i odporność na ochlapanie IPX4 do codziennego użytku miejskiego.
Słabe strony:
- Napęd cierny jest mniej wydajny niż piastowy lub centralny i zależy od kontaktu z oponą oraz warunków nawierzchni.
- 3,7 kg (8,2 funta) to dużo jak na zdejmowany zestaw, a urządzenie siedzi wysoko na sztycy.
- Akumulator 158,4 Wh ogranicza realny zasięg, zwłaszcza w trybie Sport.
- Tylko IPX4; ulewny deszcz i mycie ciśnieniowe wykraczają poza tę klasę.
- Brak niezależnej długoterminowej walidacji, testu rozbiórkowego czy testu w deszczu.
- Ramy z pełnym zawieszeniem, sztyce karbonowe, bagażniki, błotniki i opony z kostką się nie nadają.
- Pierwsi testerzy zauważyli wysoki pisk silnika i nieregularne wspomaganie na bruku.
- Dołączenie ładowarki, moment obrotowy, żywotność cykli akumulatora i maksymalna waga rowerzysty nie są ujawnione.
13. Werdykt: kto powinien kupić ASUS Oxiis E250G1
ASUS Oxiis E250G1 to sprytny, odwracalny sposób na dodanie lekkiego wspomagania elektrycznego do właściwego roweru. Jego mocne strony to przenośność, prosty montaż, ładowanie USB-C i design, który szanuje rower, który już masz. Słabe strony to ograniczenia wydajności i spójności napędu ciernego, mały akumulator, moduł 3,7 kg (8,2 funta) i lista zgodności, która wyklucza wiele rowerów wyższej klasy i użytkowych. Polecilibyśmy go rowerzystom miejskim, szosowym, gravelowym, składanym i hardtailowym, którzy chcą okazjonalnej pomocy i cenią zdejmowalność ponad czystą moc. Odsunęlibyśmy natomiast osoby dojeżdżające na długich dystansach, cięższych rowerzystów, specjalistów od stromych podjazdów oraz każdego z ramą full suspension lub sztycą karbonową w stronę e-bike'a z napędem piastowym lub centralnym. Jeśli nie jesteś pewien, najpierw sprawdź sztycę, oponę i prześwit z tyłu, bo te trzy kontrole decydują o więcej niż jakakolwiek karta specyfikacji. Gotowy sprawdzić, czy pasuje do twojej jazdy? Kliknij przycisk oferty na tej stronie, aby zobaczyć najnowsze promocje, i napisz w komentarzu, z jakim rowerem byś go połączył. Dzięki za lekturę BIKMAN TECH; jeśli ten poradnik pomógł, udostępnij go koledze, który wciąż się zastanawia.
As an Amazon Associate, we earn from qualifying purchases.